DENİZLİ 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİNE SIK SORULAN SORULAR
 
1.112 Acil Çağrı Merkezi hizmet alanı nedir?
Sağlık, emniyet, jandarma, itfaiye, afet, orman yangını ilgilendiren her türlü durum için kurumlar arası koordinasyonun sağlanabilmesi için 112 tek çağrı sistemine geçilmiştir. Artık 155, 156, 110, 177, 122 numaralarının yerine sadece 112’yi arayabilirsiniz.
 
 
2.112 yi hangi durumlarda arayabiliriz?
Sağlığı tehdit eden her türlü acil durum (göğüs ağrısı, bayılma, boğulma, trafik kazası, zehirlenme, yaralanma, kırık çıkık şüphesi vb.)
Emniyetinizi tehdit eden her türlü durum (hırsızlık, gasp, yaralama, kaçakçılık vb.)
Yangınlarda (ev, araç, anız, orman vb. yangını)
Olağan dışı Durumlar (deprem, sel, göçük, kaybolma vb.) 112 Acil Çağrı Merkezinin hizmet kapsamına girmektedir. Kısacası sizin için acil olan her durumda 112’yi arayabilirsiniz.
 
 
3.112’yi aradığımda ne sorulur?
Telefonu açan yetkili sizden olayın ne olduğunu, niçin aradığınızı ve olayın olduğu yerin kısa adres bilgisini ister. Olayın 112 çalışma sistemi kapsamında değerlendirdiğinde sizi durumunuzla ilgili kurum yetkilisine (emniyet, sağlık vb.) aktarır.
 
4.112 aramaları ücretli midir?
112 numarası tüm cep telefonları ve sabit hatlardan ücretsizdir.
 
 
5.112 numarasını sadece il merkezinden mi arayabiliriz?
112 numarasını il genelinde tüm ilçe, köy, mahallelerden arayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerin sağlık kurumu, emniyet kurumu, itfaiye vb. numaralarını bilmenize gerek yoktur. İl genelinde nerede olursanız olun 112’yi aradığınızda gerekli yardımı size sağlayacaklardır.
 
 
6.Bulunduğum yerin adresini bilmediğim durumlarda yardımcı olur musunuz?
112 Acil Çağrı Merkezi yazılım sistemi arayanın yerini tespit edecek teknolojidedir. Sabit numaradan arıyorsanız tam adresiniz, cep telefonundan arıyorsanız baz istasyonu sayısına göre yakın bir alanda yeriniz tespit edilebilir. Yine de sizden bildiğiniz kadarıyla adres teyidi istenir.
 
 
7.112 Çağrı Merkezi ile ilgili sorularımı, görüş öneri ve eleştirilerimi nasıl bildirebilirim?
Web sayfamızda bulunan telefon numaramız, öneri şikayet formumuz ile bizlere ulaşabilirsiniz.